masáže Praha menu

Naučit se říkat ne

Jen dvě písmena: N a E, ale vyslovit je nás stojí tolik úsilí. Naučit se jednoduše a zdvořile odmítnout není snadné a zvládá to čím dál tím méně lidí. Přestože s mnohým nesouhlasíme nebo dopředu víme, že to jen velmi těžko zvládneme, odmítat nahlas bez výčitek a bez pocitů viny či trapnosti, jednoduše neumíme. Můžeme se to však naučit. Pomůže nám grafoterapie, díky které se naučíme říkat ne a poznáme, že tím nikomu neublížíme a nikoho neurazíme.

Proč neumíme říkat ne

Co je příčinou? Proč se bojíme vyslovit tak krátké a nenápadné slovo? Může za to nedostatek sebevědomí? Obavy, že způsobíme konflikt? Nebo že nás okolí začně vnímat negativně? Samaritánství schované hluboko v nás? Každý známe nějaké důvody, proč tyto dvě písmena tak neradi používáme. Naučit se říkat ne je sice mnohdy velmi obtížné, ale zároveň velmi osvobozující a důležité pro naše duševní zdraví.

grafoterapie

Nemůžeme vyhovět všem

Zvládat vše, o co vás kolegové v práci požádají, co si přeje manžel, anebo co po nás chtějí naše děti, případně splnit prosbu přátel, nám zabere velmi mnoho času. Přitom každodenních povinností neubývá a den se skládá pouze ze 24 hodin. Pokud se budete snažit vyhovět všem, může se vám velmi rychle stát, že nebudete stíhat vůbec nic a skončit to může až depresemi.

Měli bychom si uvědomit, že NE, neznamená projev neochoty či nezájmu, jedná se o výraz sebeúcty a zdravého sebevědomí. Každý bychom si měli najít a vymezit hranice, protože hranice nás definují a pomáhají nám chránit sám sebe, svůj čas.

Písmo nás prozradí

To, zda toto umění ovládáte, o vás prozradí vaše vlastní písmo. Konkrétně v koncových tazích písem S a V je to dobře patrné. Pokud tahy v písmu postupně opravíte a trvale změníte, změníte tak i svoje chování, naučíte se používat intuici, naučíte se stát za svými názory. Písmo o vás prozradí mnohé – postoj, jaký jste typ člověka, či které strachy vás ovládají.

V mozkové kůře najdeme mozkové buňky, které spolu komunikují, jsou vzájemně propojeny a vytvářejí vazby, které řídí všechny naše činnosti i naše chování. Jistě jste již někdy zaslechli pojem grafoterapie. Jde o léčení psaním, které pracuje s cílenou změnou písma jakožto nástrojem pro cílenou změnu v životě.

Postupnou a řízenou úpravou rukopisu se zbavíte potlačených emocí a zlozvyků, získáte duševní rovnováhu, sebedůvěru a naučíte se lépe komunikovat a také říkat ne.

Psaním, podle určitých pravidel a pod odborným vedením, si opravíte některé znaky ve svém rukopisu, což vám umožní nejen začít používat slovo ne, ale i lépe překonávat překážky, být cílevědomější, sebevědomější, soběstačnější, harmoničtější a klidnější. Pokud trénujeme to, co vám nejde, obnovujete nebo vytváříte mozkové vazby tam, kde jsou málo funkční nebo nejsou vůbec. Zpětně takto působíte na svůj mozek a také na rozvoj své osobnosti a na své chování. V průběhu terapie se nemění vaše osobnost, ale vaše prožívání a chování, a především psychika.

Pomůže Grafoterapie

Psaním, podle určitých pravidel a pod odborným vedením, si opravíme některé znaky v našem rukopisu, a to nám umožní nejen naučit se říkat ne, ale i lépe překonávat překážky, být cílevědomější, sebevědomější, soběstačnější, harmoničtější a klidnější. Pokud trénujeme to, co nám nejde, obnovujeme nebo vytváříme mozkové vazby tam, kde jsou málo funkční nebo nejsou vůbec. Zpětně takto působíme na svůj mozek a také na rozvoj své osobnosti, na svoje chování. V průběhu terapie se nemění Vaše osobnost, ale vaše prožívání a chování, vaše psychika.

Zajímá Vás více? Zeptejte se Dany Hodanové nebo se podívejte na stránky www.grafoterapie.cz

 

Zpět na blog