masáže Praha menu

Stop prdíků u mimča

Není snad miminka, které by nezažilo problém s prdíky. Začne se kroutit, je rudé v obličeji a urputně křičí. Nešťastné je nejen miminko, ale také jeho maminka. Vše je přitom zbytečné. Stačí dodržovat několik snadných tipů a můžete těmto stavům předcházet.

prdíky novovrozenci nadýmání

Novorozenci mají často problém s nadměrnou plynatostí. Problémy se naštěstí objevují především v prvních třech měsících miminka. Jejich výskyt často souvisí s nezralostí trávicího systému, které se učí teprve správně pracovat. Horším stavem, než jsou prdíky, jsou koliky, tedy urputné bolesti bříška. Poznáte je tak, že miminko vydrží křičet i déle než tři hodiny a několik dnů v týdnu. Žádná z maminek si nepřeje, aby takto trpělo jejich miminko. Často však netuší, že za to mohou do jisté míry samy.

Příčinny problémů s prdíky

Problémy s prdíky mají hned několik příčin. Vznikají, když miminko rychle saje mateřské mléko. Při hltání mimčo přijímá do žaludku i vzduch, který neprospívá trávicímu traktu a ten se s ním musí nějak vypořádat. Druhou častou příčinou je to, že přední mléko v trávícím ústrojí miminka kvasí, a proto se tvoří plyny. Příčinou mohou být také látky v mléce obsažené, to znamená, že je důležité, co maminka jí. V neposlední řadě může za problémy alergie na bílkovinu kravského mléka.

prdíky novovrozenci ekzém a nadýmání

Jak na problémy s prdíky?

Při krmení miminka by měl být co možná největší klid. Nemělo by být ničím rušeno, či snad rozptylováno. Jen tak je zajištěno, že nebude hltat. Tento jev může nastat také v případech, kdy má už velký hlad a jakmile dostane potravu, tak se ho snaží co nejrychleji zkonzumovat. Při krmení tak eliminujte polykání vzduchu. Není dobré střídat prsa u jednoho kojení. Po každém kojení je zapotřebí nechat miminko odříhnout. Látky obsažené v mateřském mléce můžete ovlivnit vhodným složením stravy. Dobré je vyvarovat se potravinám, které nadýmají - např. čočce, fazolím, zelí apod. – ale také kořeněným jídlům a citrusovým plodům. Naopak doporučujeme pít bylinné čaje určené proti nadýmání, např. Aloe Blossom Herbal Tea. Je možné, že miminku mohou dělat problémy i jiné potraviny. Pokud tak ani tyto rady nepomohou, potom je nutné sledovat, co jíte a kdy miminko nejvíce trpí. Tak nejlépe poznáte, zda za problémy nestojí nějaká konkrétní potravina.

aloe čaj na prdíky

Úlevové polohy, kapičky a probiotika

Pomoci mohou i masáže a úlevové polohy. I přestože nejsou v lékařských studiích prokázány, za vyzkoušení nic nedáte a některé maminky na ně nedají dopustit. Zkoušejí tak s nimi jakoby jezdit na kole, či svinout tělíčko a přitisknout miminku skrčené nožičky pod bradu. Vhodné je také vyzkoušet polohu tygříka, kdy si ratolest položíte bříškem na pokrčené předloktí. Úlevu můžete zaznamenat také při masáži bříška, kdy miminko kolem pupíku hlaďte po směru hodinových ručiček. Dalším krokem jsou kapičky. Maminkám můžeme doporučit pravidelné užívání probiotik Forever Activ Probiotic a pití aloe vera gelu například Forever Aloe Berry Nectar. Dobré je pít také čaj Aloe Blossom Herbal Tea, který obsahuje fenykl i další byliny, a působí proti nadýmání a prdíkům. Probiotické kapky je možné podávat také rovnou miminkám. Ve standardním dávkování nepředstavují pro dítě žádné riziko. Při výběru kapek proti nadýmání z důvodu bezpečnosti volte vždy registrovaný lék z lékárny.

prdíky novovrozenci nadýmání

Jak na problémy s ekzémem?

Špatné trávení se někdy také projevuje ekzémy. Je tedy důležité ekzém řešit také od střev miminka a pokud miminko kojíte také u střev maminky. Doporučujeme proto užívat probiotika. Při koupání miminko omýváme buď pouze vodou nebo používáme šetrná dětská mýdla na přírodní bázi, např.ALOE HAND SOAP. Pokud se již ekzém vyskytl na pokožce, aplikujeme účinný aloe vera spray ALOE FIRST a dále namažeme krémem ALOE PROPOLIS CREME.

Bezplatná poradna

Pokud máte problémy s trávením, s exémem, s prdíky, ublinkáváním, obraťte se přímo na paní Danu Hodanovou, ráda Vám poradí. Je také ve spojení s lékaři.

zpět na blog